GAMESCHEATSTRAINERSWALKTHROUGHSCD COVERSWALLPAPERSSCREENSHOTSDOWNLOAD

OTHER
CALENDAR
FORUMS
COMPANIES
TOP 10

BUY GAMES
USER
Login
Registration


Users
Games Store
ABCgames
Contact, RSS, Cooperation
STATISTICS
Games:
Cheats:
Trainers:
Walkthroughs:
Localizations:
CD covers:
Wallpapers:
Screenshots:
Download:
21427
5455
5063
1438
1600
7352
6165
13184
1687

Online 28697 users

Cheaty > HEXa editácia

Úvod - základné pojmy...

Najskôr si musíme povedať niečo o tom, čo je to byte, ASCII tabuľka a niekoľko ďalších základných pojmov.
Každá informácia sa skladá z jednotlivých znakov, bytov (bajtov). Každý znak je tvorený jedným bytom, či už je to písmeno, číslica alebo špeciálny znak. Tento byte sa ďalej zkladá z ôsmych bitov, ktoré môžu mať hodnotu 0 alebo 1. Z toho nám logicky vyplíva 256 kombinácií (2 na ôsmu). To znamená, že každý byte môže mať 256 rôznych podôb. Podľa toho akú má hodnotu (0-255), je mu priradený znak. A to sme už pri pojme ASCII tabuľka - aby na všetkých počítačoch boli znaky správne interpretované, musela byť vytvorená istá norma, ako prevádzať hodnotu bytu (0-255) na nejaký znak. Bola zavedená tzv. ASCII tabuľka, v ktorej je presne definované, aký znak se má zobraziť pro danú hodnotu Zádrheľ je ale v tom, že niektoré jazyky (napr. aj slovenčina) používajú zvláštne znaky (diakritika), ktoré anglický jazyk (preň bola štandartná ASCII tabuľka zoszavená) nepozná. Preto boli vytvorené alternatívbe ASCII tabuľky, ktoré obsahujú tieto zvláštne znaky, pričom pre slovenský jazyk sa presadily tieto dve: Latin 2 a bratia Kamenický.
Ďalšia vec, ktorú si treba povedať je fakt, že byte (respektíve jeho hodnotu) môžeme zobrazovať v zásade 4 spôsobmi:

  1. Základným spôsobom je zobrazenie vlastného znaku podľa ASCII tabuľky (napríklad písmeno A).
  2. Dekadické vyjadrenie - tj. zápis v desiatkovej číselnej sústave. Čiže od 0 do 255.
  3. Hexadecimálne vyjadrenie - tj. zápis v šestnástkovej sústave. Tu je to troška ináč. Zatiaľ čo desiatková sústava používa znaky od 0-9, šestnástková používa znaky 0-F. To znamená, že 0-9 ostáva, ale potom nasleduje A, B, C, D, E a F. Takže napr. ak v decimálnej sústave napíšeme 8, potom v šestnástkovej je to 08 ale už 10 (decimálne) je 0A (hex), 11 je 0B, 15 je 0F, 16 je 10 a 255 je FF.
  4. Binárny zápis - ako bolo povedané na začiatku, ide pri každom byte o osemciferný zápis hodnôt 0 a 1.

HEXa editácia

Nejskôr si vysvetlíme, čo je to hexaeditovanie, čo je jeho podstatou a nakoniec si povieme niekoľko zásad pre bezproblémovú hexaeditáciu.
Ak hovoríme o HEXaeditovaní v súvislosti s hrami, tak ide väčšinou o to, ako si vylepšiť postavy, zvýšiť počet kreditov, zaistiť nesmrteľnosť, neviditeľnosť... Finta spočíva v tom, že všetky tieto informácie musia byť niekde uložené.
Prvou úlohou je teda zistiť kde. Väčšinou sa jedná o save-súbor. O čo ide? Niektoré hry majú zabudovanú možnosť ukladania [SAVE] a opetovného nahrania [LOAD] uložených pozícií. Je to z toho dôvodu, že nie každú hru je možné dohrať za jedno poobedie a tak je nutné, aby mal hráč možnosť uschovať si stav hry, tak ako ju má rozohratú a po nahratí uloženej pozície znova pokračovat od miesta, kde skončil. Hra si pri ukladaní pozície vytvorí zvláštne súbory, kde zapíše všetky potrebné informácie, aby mohol potom opäť obnoviť predošlý stav. Nám ide o to, že tieto uložené informáce môžeme meniť v náš prospech. Keď vieme, do akého súboru sa tieto dáta zapisujú a kam presne, potom to nieje už žiadny problém - stačí otvoriť daný súbor v nejakom HEXeditore a zmeniť príslušné byty na požadovanú hodnotu. Iné je to ale v prípade, keď nepoznáme názov súboru s uloženou pozíciou. Často máva príponu SAV, ďalšou možnosťou je názov, pod kterým byla pozice uložena a pod. Je nutné trochu experimentovať a zistiť, kde sa presne pozície ukladajú. Keď už identifikujete súbor, ktorý chcete hexaeditovať, musíte nájsť príslušný byte, na ktorom je zapísaná hodnota, ktorú chcete zmeniť. Je potrebné vedieť hodnotu danej vlastnosti (peňazí,...) aká bola v momente ukladania pozície. Túto hodnotu je nutné nájsť - napríklad ako dekadicke vyjadrenie bytu. Problémom je, že táto hodnota môže byť uložená rôznym spôsobom - v jednom byte, dvoch bytoch alebo trébats v štyroch bytoch. Ak ide napríklad o väčšie číslo, môže byť hodnota uložená týmto spôsobom:

druhý byt*256+prvý byt+1
Pre zložitejšie systémy je potrebné mať trochu viacej skúseností. Našťastie vy nemusíte tieto problémy riešiť, lebo keď si pozriete cheat v našej databáze, tak pri každej HEXeditácii je uvedený súbor, ktorý sa má editovať, pozícia editovaných bytov, poprípade aké hodnoty môžu nadobúdať. Tu by sme sa mali ešte pozastaviť a povedať, že pozícia bytu v súbore sa takziež nazýva offset.

Niekoľko rád pre uľahčenie HEXeditácie...

A na koniec niekoľko dobrých rád, ktorých dodržiavaním si uľahčíte prácu a HEXeditovanie pre vás bude vždy hračkou:

| Cheaty | Programy | Pojmy | Definície | Stručné rady | HEXaeditácia |




© 99-2022 ABCgames.net 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |